A népi építészet emlékeit őrzi a Polgári utca egyik zugának öt paraszti porta alkotta épületegyüttese, mely egyszerű, alföldi típusú lakóházakból és gazdasági épületekből áll. A házak a 18. század vége és a 19. század közepe között épültek és napjainkban is hűen reprezentálják a korabeli életmódot és a népi építészet szerves összetartozását.
Az öt porta közül ebben lakott a legmódosabb család. Ezt nemcsak a hatalmas telek, hanem az utcai oldalán kétablakos tisztaszoba, a fatornác, a nagy alápincézett magtár – szín és a kétsoros elrendezés is mutatja. A vályog, részben vertfalú lakóház előtti kis virágoskert faragott végű lécajtaján át érünk a portára. A díszes oldaltornác nekifut a tisztaszobának. Végében meredek falépcső visz fel a padlásra. A pitvarajtó mögött háromosztatú házba lépünk. Szemben téglából épített szabadkémény, melynek alját padka veszi körbe. A két kemenceszáj előtt, a konyha füstmentesítése céljából, egy-egy falazott füstfogó készült. Jobbra, a nagyházban sifonkemence áll. A szarufás nádtetőt kiugró, cseréppel fedett vízvető- párkány választja el a faltól.
A nádtetős gazdasági épületek különállóan, néhány méterre a ház mögött helyezkednek el. A magtár-szín-pince hosszú tömbjén három ajtó nyílik. Az első a pincébe vezet. A pincelejárat belenyúlik a deszkapadlós magtárba, melyben eredetileg tárolták a gabonát. A szerkezetek még javarészben állnak, a berendezés és a vasrácsos kisablak is eredeti. A szín mögött kicsi disznóól zárja a sort. A házzal átellenben téglalábakon léces cserepes kukoricagóré és egy jellegzetes, böszörményi ólasgóré alkotja a második sort az oldalkerítés mellett.
A tömb mélyén elhelyezkedő porta, mely nyeles telkén ér el a zugbéli bejáratához. Lakóháza háromosztatú, téglával burkolt, faoszlopos oldaltornáccal. Vaskos, rakott földfalú épület, mestergerendás, deszkamennyezetes szobákkal, a hátsóban megmaradt a sifonkemence. Külsejében ez emlékeztet a legjobban a régi, kanfaros tetejű böszörményi házakra, főhomlokzatán egy ablakkal. Az oromzatot vízvető nem választja el a faltól, ezáltal a ház hófehér egybeolvadt „arca” nagy, szinte kerekded, a nádtető ívesre formált „ellenző”-jével körítetten. A tornácvégben, a pitvarajtó mellett fagrádics vezet föl a padlásra. A házzal átellenben háromrekeszes, nádtetős, „kollátos” disznóól maradt meg eredetiségében.
A zug leghosszabb nádtetős lakóházát találjuk itt. Valójában két család élt benne hosszabb időn át, ennek megfelelően alakították át. Így egy háromosztatú és egy kétosztatú rendszer összekapcsolása jött létre. Az első házrészen igen keskeny, faoszlopos dísztornácot alakítottak ki az eresz alatt, innen nyílik a pitvarajtó füstnyílással, a hajdani kéményalja jobb falában megmaradt, beépített kemenceszájat rejtő testes kéménypillérrel. A másik szoba hátsó falában, szokatlan helyen áll a zugban található tüzelőszerkezetek legszebbike, egy hatalmas búboskemence. Ennek fűtését – érdekes módon, a másik bejáratú lakrész pitvarából tudták megoldani. Az utolsó szoba mögött egy nádazott tetejű istálló, nyitott oldalú, berendezett szín, végül pedig egyrekeszes „kollátos” disznóól zárja a hosszú sort. A ház egy ablakkal és oromzatos kialakítású tetővel néz a zug felé.
A zug öblében, a kerítésfalban megjelenő egyablakos, kétosztatú, nádtetős házacska áll kis telken. Feltehetően zsellér ház lehetett. A pitvarának jobboldali falában álló, nagy falazott, kereklyukas fejű kéménye egyszerű kialakítású tüzelőszerkezet megmaradt része. Valaha nyitott fülkéjén át lehetett a szobai búboskemence szájához férni, és itt, a hamuzó melletti vaslapon vagy mellette, a falba épített tűzhelyen volt a főzőhely. A pitvart husáng, a szobát deszkamennyezet fedi.
A zug legrégebbi építészeti részleteket megőrző portája. Kétosztatú, nádtetős, tornácnélküli lakóházának a zug szárában jelenik meg egyablakos véghomlokzata. A rakott földfalú alacsony kicsi ház lakói szintén szegények lehettek. A pitvarban négy boltíven és egy gerendán áll a nyitvahagyott, szurtos szabadkémény. Alatta alacsony középpadkás körbefutó sárpadka. Az egyetlen szobában terebélyes, csonkakúp formájú, körpadkás búboskemence maradt meg. Érdekessége a sut végében kiformált fellépő vagy kuckó. A bárdolt mestergerenda keresztgerendás husángmennyezetet hord. A pitvar túloldalán egy keskeny kamraféle húzódik. A padló mindenütt döngölt föld volt. Padlásfeljáró kívül, a hátsó végén falnak döntött létra. Oromzata paticsfalu.
Elérhetőség: | 4220 Hajdúböszörmény, Polgári út 92-100., www.hajduboszormenyi-tajhazak.eu, info@hajduboszormenyi-tajhazak.eu |
---|---|
GPS: | 47.674774; 21.497996 |
Kapcsolat: | Kerékgyártó Alexandra: +36 20 773 33 93 |
Nyitva tartás: | Hétköznap 8-16 óráig, hétvégén bejelentkezésre. Idegenvezetés előzetes egyeztetéssel |