Károlyi család kripta

Kaplony község Nagykárolytól 4 km-re, a megyeszékhelytől, Szatmárnémetitől pedig 40 km-re fekszik.

Károlyi Sándor eredeti gondolata az volt, hogy, elődeinek és magának egy családi mauzóleumot épít Kaplonyban. A kápolna alatti családi sírbolt elkészülte után Károlyi Sándor már nem élt sokáig. 1743. szeptember 8-án halt meg erdődi kastélyában. Holttestét innét hozták át és temették el Kaplonyba kilenc hónap múlva 1744. június 22-én.

Ez a kripta a templommal és kolostorral együtt az 1834-es földrengéssel elpusztult. Amikor 1842-ben az új gróf a sírbolt megtervezésébe kezdett, visszalopta a régi románstílusú templomok kereszthajóját – bár ez csak a toronyból illetve madártávlatból látszik – azzal, hogy a kriptát a templom szentély mögötti részéhez kapcsolta. A kripta tehát román stílusban épült.

A kriptában található szarkofágokat négy csoportba lehet osztani: a legrégibbek az 1600-as évek elején készültek Pozsonyban. Anyaguk bronz, amelyet festett képek borítanak, készítőjük pedig egy számunkra ismeretlen kézműves. Mára egyetlen egy ilyen koporsó látható.

A második csoporthoz tartozókat az 1700-as évek első felében készítették, valószínűleg szintén Pozsonyban. Ezek már hármas koporsók és nagy rokonságot mutatnak a bécsi császári kripta koporsóival.

Az 1700-as évek végén készült szarkofágok szintén hármasak. Külső rézborításukat gazdag domborművekkel díszítették.

Károlyi Tibor 1892-ben kívül és belül a kriptát is renováltatta. Ugyanekkor rendelt meg a család egy Keresztre feszített Krisztust a firenzei Pietro Bazzanti nevű szobrásztól. Az egy tömb kararai márványból kifaragott remekmű 1898-ban érkezett meg Kaplonyba. Ugyancsak ekkortájt hozták el azt a márványoltárt is, amelyet Károlyi Tibor külön rendelt meg.

A háromhajós kriptát 1904-ben átalakították, hogy még több személyt temethessenek ide. Az oszlopok közötti részt téglával befalazták, a falakban pedig téglalapszerű üregeket készítettek, amelybe a koporsókat egyszerűen csak be kellett tolni. Az üregeket márványlappal zárták el, amelyre aztán a halott nevét és születésének, illetve halálának az évszámát vésték.

A Károlyi családnak jelenleg 36 tagja alussza itt örök álmát. Az ő koporsójukon kívül van itt még két ezüsturna, amelyben Károlyi Antal és Károlyi József feleségének a szíve van bebalzsamozva.

Legutóbbi temetések:

2010 áprilisában örök nyugalomra helyezték itt gróf Károlyi Lajost, aki Brazíliában hunyt el és végrendeletében úgy rendelkezett, hogy ide temessék. Szintén áprilisban ide helyezték örök nyugalomra gróf Károlyi Consuela, férjezett ifj. Horthy Miklósnét.

A családi mauzóleum ajtaja csak 1948-ban nyílt meg a kíváncsi látogatók előtt.

(dr. Tempfli Imre nyomán)

Info

Elérhetőség:447080 Kaplony / Căpleni, str. Principală 495
GPS:47.712047; 22.502528
Kapcsolat:kapcsolat@kaplonyibaratok.ro, +40 261 873 004
Nyitva tartás:előzetes bejelentkezés alapján

Jelen weblap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.